Jakub

31.08.2022

ROZSUDEK

Za mimořádně brutální vraždu třináctiletého chlapce poslal ústecký krajský soud osmnáctiletého pachatele do vězení na 17 let, jeho o tři roky mladšího kumpána pak na 8,5 roku. Jejich oběť umírala pomalu, desítky minut a po celou dobu vnímala obrovskou bolest.

Pokud jde o motivaci, mezi chlapci měl být jakýsi milostný trojúhelník. "Byl to nešťastný trojúhelník, i když je otázkou, jestli poškozený si nějakého trojúhelníku byl vůbec vědomý. Starší z odsouzených miloval poškozeného a mladistvý miloval staršího z pachatelů. Poškozený zcela neopětoval lásku staršímu, tak se ho odsouzený rozhodl zbavit a mladistvý spolupachatel se na tom podílel, protože si odstranil konkurenta," uvedl předseda senátu Martin Majchrák.

Mladíci čin plánovali několik týdnů. Domlouvali se jak osobně, tak po telefonu. V závěru února pak chlapce vylákali ven na opuštěné místo v Děčíně. Na něm ho nejprve strhli na zem a bili ho. Chlapec se snažil bránit, ale proti přesile neměl šanci.

Posléze ho začali nožem řezat do nohou a kleštěmi a kameny ho bili do hlavy. Starší z dvojice ho následně řízl nožem do krku. V tu chvíli už chlapec jen chroptěl. Jeho vrazi ale nemínili skončit. Místo toho si hocha začali natáčet na mobil. Kvůli tomu mu odhalili přirození nebo mu dali do pusy cigaretu. Na závěr mu na hýždě vyryli pentagram a na hlavu nasadili sáček. Pak tělo zakryli listím. Hochův mobil a oblečení vyhodili na různých místech.

Po činu pak mladíci odjeli do Ústí nad Labem, kde chtěli spáchat sebevraždu skokem z Mariánské skály. K tomu však nakonec nedošlo, protože je vyrušila matka mladšího z nich. Svému synovi zavolala, aby zjistila, kde je. Začala se po něm shánět poté, co u ní zazvonila matka mrtvého chlapce s tím, že se nemůže se svým dítětem spojit a že neví, kde se nachází. "Než odešel ven, řekl mi, s kým jde. Proto jsem věděla, na koho se obrátit," popsala matka mrtvého na chodbě krajského soudu.

Rozsudek si přišla poslechnout ještě s několika dalšími příbuznými.
Podle jejích slov oběť s dvojicí kamarádila několik měsíců. "Byl z nich nadšený. Několikrát byli i u nás doma," uvedla.

Matka mladšího z pachatelů po telefonátu se synem za mladíky vyrazila. Když nastoupili k ní do auta, řekli jí, že "udělali něco strašného". Žena je proto okamžitě odvezla na policii.

Mladistvému pachateli, kterému bylo v době útoku 15 let, hrozil trest v rozmezí od 5 do 10 let. Nakonec mu tedy senát uložil 8,5 roku. Podle senátu je potřeba brát v potaz polehčující okolnosti, které převažují.

"Trestný čin spáchal poprvé, doznal se, napomáhal při objasňování skutku. Před činem vedl zcela řádný život, studoval gymnázium. O to méně je skutek pochopitelný," uvedl předseda senátu Martin Majchrák.

Obdobné polehčující okolnosti zmiňoval i u staršího z pachatelů, který dostal 17 let, přičemž mu hrozilo 15 až 20.

"Nyní jim lze věřit, že činu litují. V době jeho páchání to ale evidentně měli úplně jinak, což dokazují jimi natočená videa. Ty oslavné ódy nad obětí... Soud však nemůže ignorovat polehčující okolnosti," řekl Majchrák.

Pozůstalým soud přiznal odškodné ve výši přes dva miliony korun.

Verdikt není pravomocný. Oba odsouzení si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolají proti uloženým trestům. Čas si ponechala i státní zástupkyně.

Zdroj: IDNES

Aktualizace 31. 08. 2022

SOUDNÍ LÍČENÍ

Krajský soud v Ústí nad Labem se začal zabývat případem brutální vraždy teprve třináctiletého hocha, která se stala v únoru v Děčíně. Obžalovanými jsou dva mladíci - osmnáctiletý a mladistvý přesně nezveřejněného věku. Oba v jednací síni takzvaně prohlásili vinu.

Oba hoši, kteří se v současné době nacházejí ve vazbě, jsou obžalovaní jak z vraždy, tak z krádeže. Dospělému z dvojice hrozí až dvacet let vězení, případně i trest výjimečný. Jeho kumpánovi pak vzhledem k věku až desetileté odnětí svobody.

"V podané obžalobě byly oběma navrženy nepodmíněné tresty na samých horních hranicích sazeb," uvedla státní zástupkyně Martina Dvořáková.

Protože je jedním ze souzených mladistvý, nemohla být v jednací síni přítomna veřejnost. Čeho přesně se mladíci vůči třináctiletému hochovi dopustili, není jasné. Z právní kvalifikace však vyplývá, že si počínali "zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem". Podle informací iDNES.cz oběť trpěla desítky minut.

Zdroj: IDNES

Aktualizace 29. 08. 2022 

Poděkování


Aktualizace 07. 03. 2022

Poslední rozloučení


Dnes dopoledne úderem 11. hodiny se uskutečnilo poslední rozloučení s Jakubem B. Poslední "S Bohem" přišlo dát do smuteční síně nad dvěstě lidí, od nejbližších příbuzných, kamarádů, spolužáků, kantorů ... až po známé i neznámé.

Odpočívej v pokoji, Kubo! 

Zdroj: TV Prima / p. Kristián Šujan


Aktualizace 04. 03. 2022

PETICE ZA JAKUBA

Připojili jsme se k petici, která volá za vyšší tresty pro pachatele (18 a 16 let), kteří násilně ukončili Jakubův život ve velmi mladém věku (†13). Věříme v naději, že pachatelé dostanou nejtvrdší možné (výjimečné) tresty za svůj čin.

Přidejte se k nám a sdílejte pro ostatní. DĚKUJEME! ❤️❤️🖤❤️

*Po podepsání petice Vám přijde email do schránky. Najdete v něm zprávu, ve kterém potvrdíte svůj podpis kliknutím na odkaz. Z důvodu započítání podpisu. 


Aktualizace 03. 03. 2022 

Aktualizace 01. 03. 2022

Jménem celé odborové organizace vyjadřujeme hlubokou a upřímnou soustrast našemu bývalému kolegovi a kamarádovi Richardu Bergmannovi i celého jeho rodině v této nesmírně těžké chvíli.


Aktualizace 27. 02. 2022

Co se vlastně stalo?

Jakub se stal obětí brutální vraždy dvou vrstevníků v pátek 25. 02. 2022 v odpoledních hodinách.